Nižšia a vyššia nervová činnosť

Nižšia nervová činnosť

Ruský fyziolog a nositel Nobelovej ceny I. P. Pavlov vypracoval učenie o vyššej a nižšej nervovej činnosti. Fyziologickým substrátom pre nižšiu nervovú činnosť sú nepodmienené reflexy.

Nepodmienené reflexy

Delíme ich do dvoch základných skupín:

Kategórie vrodenej asociačnej a integračnej schopnosti CNS (nepodmienených reflexov):

Vyššia nervová činnosť

Fyziologickým základom vyššej nervovej činnosti sú podmienené reflexy a komplexné dynamické stereoptypy zložené ze sietí podmienených reflexov.

Podmienené reflexy

získané učením počas ontogenézy a môžu byť vypracúvané a taktiež inhibované, posilňované a zoslabované v závislosti na potrebách aktuálnych vzťahov organizmu k vonkajšiemu prostrediu. Na rozdiel od vrozených sa preto označujú ako dočasné. Podmienené reflexy sú vypracované v prirodzených životných podmienkach pri vedomých a nevedomých činnostiach – prirodzené podmienené reflexy, alebo v umelých, experimentálnych podmienkach – umelé podmienené reflexy. Majú význam pri adaptáciách k vonkajšiemu prostrediu.

Súvislosť podmieneného a nepodmieneného reflexu

Neoddeliteľnosť podmieneného reflexu od nepodmieneného reflexu a to, ako spolu súvisia mechanizmom vypracovaní dočasného spojenia ukazuje schéma na obr. 1:

Obr. 1. Schéma podmieneného reflexu.

Postup vytvárania dočasných spojení ukazuje schéma na obr. 2:

Obr. 2. Základné kroky vytvárania dočasných spojení.

Pri vytváraní dočasných spojení sa formuje:

Neurónové fázy vytvárania dočasných spojení:

Dočasné spojenia v rôznych úrovniach centrálneho nervového systému (obr. 3):

Obr. 3. Dočasné spojenia v rôznych úrovniach centrálneho nervového systému.

Rôzné úrovne zložitosti podmienených reflexov

Rôzne úrovne zložitosti podmienených reflexov ukazujú obrázky 4 – 6:

Obr. 4. Operatívny (inštrumentálny) reflex.

Obr. 5. Komplexný podmienený reflex.

Dynamický stereotyp

Dynamický stereotyp je zreťazení väčšieho počtu podmienených reflexov (obr. 24).

Obr. 6. Dynamický stereotyp.

Inhibícia podmienených reflexov

Rozlišujeme dva základné mechanizny inhibície (útlmu) podmienených reflexov – vnútorný a vonkajší útlm.

Vnútorný útlm

Útlm pri vyhasínaní

Vzniká, ak podmienený reflex nie je podporovaný aplikáciou nepodmieneného podnetu.

Opozdený útlm

Vzniká pri vypracúvavaní opozdených reflexov (obr. 7).

Obr. 7. Opozdený útlm.

Diferenciačný útlm

Je to útlm umožňujúci rozlišovanie podnetov (obr. 8). Môže urýchliť prechod z fázy generalizácie do fázy špecializácie podmieneného reflexu.

Obr. 8. Diferenciačný útlm.

Podmienený útlm (v užšom slova zmysle)

Vzniká, ak ku pozitívnemu podmienenému reflexu (už vypracovaného) je pridaný indiferentný podnet bez aplikácie nepodmieneného podnetu. Príkladom môže byť následujúca schéma:

1. Podnet A → Podmienená sekrécia slín;
  2. Podnet A + podnet B (podnet B = podnet bez podania jedla);
  3. B → 0 (žiadna reakcia).
  4. Podnet A → podmienená sekrécia slín zostáva.
  5. A + B → 0 (žiadna reakcia).

Vonkajší útlm

Trvalý vonkajší útlm

Prichádza, ak iný podnet je veľmi významný (bolestivý podnet) (obr. 9).

Obr. 9. Trvalý vonkajší útlm.

Hasnúci vonkajší útlm

Pri ňom orientačná reakcia postupne slabne, lebo vedľajší podnet je biologicky nevýznamný.

Nadhraničný útlm

Centrálne podráždenie aj centrálny útlm sú aktívne procesy, ktoré sa viažu na materiálny substrát a úzko spolu súvisia. Vzájomné dlhodobé interakcie týchto dvoch základných fyziologických procesov podmieňujú celkové správanie živých organizmov, ktoré možno charakterizovať podľa 3 základných vlastností podráždenia a útlmu (obr. 10):

Obr. 10. Typy vyššej nervovej činnosti a osobnostné typy.

Osobnostné typy

Zpracoval: Doc. RNDr. Pavol Švorc, Ph.D., Katedra fyziologie a patofyziologie LF OU v Ostravě

Autor příspěvku: 0003 dne 13.7.2013 Chcete-li příspěvek editovat, musíte se přihlásit do systému.
Rubriky: Motivace, jednání, chování, emoce, Nervová soustava, kognitivní biologie
Motivace, jednání, chování, emoceNervová soustava, kognitivní biologie